Program 2. ročníku Na skok do Prahy

Divadlo Na zábradlí

Hostující české inscenace na 2. ročníku festivalu

POŽITKÁŘI (Divadlo Na Zábradlí)

Režie: Jan Mikulášek
Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Hudba: Miloslav König

Hrají: Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Anežka Kubátová / Barbora Bočková, Leoš Noha, Honza Hájek, Miloslav König, Petr Jeništa, Jakub Žáček

„Kolik je hodin?“ dotazuje se v neurotickém očekávání jeden z herců. „Nejvyšší čas“.  Podivná společnost se schází v hotelové lobby. Herec, který se do úmoru snaží naučit krkolomný text, elegantní dáma s tajemstvím v tašce, podivný chlap, jemuž se všichni vysmívají… Ti všichni nemají zdánlivě nic společného, čas se pomalu vleče nebo už stojí, hovory se vedou, nikdo neodchází, ale čas od času se někdo náhle loučí se životem. Hranice mezi životem a smrtí se stírají a otázky „Co bude k večeři?“ a „Jak zemřu?“ se stávají stejně důležitými.

Autorská inscenace z dílny českého divadelního tria Mikulášek (režie) – Víceníková (dramaturgie) – Cpin (scénografie a kostýmy) provokuje diváka úvahami o smrti a čekáním na ni. Dívajíc se na smrt optikou naší doby, která raději, než by ji přijala za přirozenou součást života, či snad dokonce jako jeho dovršení, se vůči ní vymezuje a ignoruje ji. Hra po skončení zanechá rozporuplné myšlenky a silné emoce. Žádné vyvrcholení, žádné poselství v závěru se nekoná – stejně jako u smrti, která většinou nepřichází v ten moment, kdy by si člověk přál a leckterý život utne bez pomyslné pointy.

Požitkáři, jež jsou groteskním pohledem na toto hluboké téma, podpořené nadsázkou, humorem, ale i smutnými tóny patří k vrcholům současné tvorby pražského Divadla Na Zábradlí.

Marek Cpin získal za tuto inscenace ocenění Scénografie roku v Cenách divadelní kritiky 2014.

DENÍK ZLODĚJE (Masopust)

Výchozí idea: Tereza Marečková
Scénář: Miloslav König
Živá i nahraná hudba: Martin Dohnal
Kostýmy a rekvizity: Petra Vlachynská
Scénografie a režie: Jan Nebeský

Hrají: Miloslav König, Martin Dohnal (klavír)

Mysteriózní opera na texty Jeana Geneta a Bedřicha Bridela pro jednoho činoherce – zpěváka (Miloslav König) s hudbou Martina Dohnala v režii Jana Nebeského.

Maso-pust.cz

Jean Genet se kočkuje s Bedřichem Bridelem, současná imaginace z okraje společnosti s imaginací barokní. Zvláštní a odvážné propojení deníků „prokletého“ dramatika, spisovatele a recidivisty Jeana Geneta, v nichž popisuje svou jedinečně sebedestruktivní filozofii zločinu a krásy, s významnou českou básnickou skladbou z doby baroka autora Bedřich Bridela „Co Bůh? Člověk?“, nabízí provokující směs témat a jejich nečekané vazby. Narcistní a bezohledně infantilní deník plný rozkoše, strachu a vzdoru proti jakékoli autoritě, se překvapivě ladně vine k prudkému a horkokrevnému vyznání a zanícení Bridela, který leží u nohou svého Boha, jako Genet leží pod nohami toho kterého milence. V obou textech kypí příbuzná touha a volání, podobná horečka těla, které chce patřit. Splynout. Nalézt Ráj. Extrémní pnutí mezi tělem a duší, jejich svár v baroku mnohokrát popsaný, se naplňuje v činech a vztazích, žitých Genetem. Prožívání vlastní nízkosti, jako vědomě přijaté pozice, se přibližuje sladkému ponížení Bridela, který rýmuje jako děcko, v pravidelném rytmu a bez okras. „Já nad slámu, květ, seno,/ jako pléva jsem laciný,/ i nad žabí plemeno,/ špatnější, i nad luštiny;/ já pravdy stín zatmělý,/ nejsem něco, než nijakost,/ já jsem šat, střep zetlelý,/ mrcha, mrva, kůže a kost.“  Barokní zpěv střídají důvěrná, leč věcná sdělení prostituta a zloděje.

Inscenace roku v Cenách divadelní kritiky za rok 2017, inscenace roku podle respondentů Divadelních novin. Herecký výkon Miloslava Königa byl oceněn v anketě Divadelních novin (sezóna 2016/2017) a v anketě Cen divadelní kritiky. Martin Dohnalzískal Cenu divadelní kritiky za hudbu.

Vybrané české dramatické texty pro 2. ročník

V dramatické výzvě jsme pro druhý ročník Na skok do Prahy vybrali pět českých autorů, jejichž texty budou představeny ve scénických skicách francouzskými režiséry a herci:

Ondřej Novotný: To léto
Daniel Vonášek: V kleci
Markéta Bidlasová: Starý holky
Tomáš Vůjtek: Výmlat
Barbora Hančilová: Trollové mezi námi

Jako výtvarníci vybraní v otevřené výzvě přijedou do Arcueil Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek, kteří v Anis Gras vystaví svůj projekt Chlapi v zahradě. Zároveň v rámci rezidence budou pokračovat na jeho francouzsko-českém pokračování.