Na skok do Prahy – festival českého divadla ve Francii

2.ročník Na skok do Prahy, 26. – 29. září 2019, Anis Gras, Arcueil; České centrum, Paříž

První festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy si klade za hlavní cíl prezentaci českého divadla a dramatu a jeho zpřístupňování francouzským institucím a profesionálům z oblasti kultury a umění.

V rámci druhého ročníku festivalu dovezeme do Francie oceňovanou inscenaci Deník zloděje divadelní společnosti Masopust, která mimo jiné získala Cenu Grenouille za nejlepší inscenaci frankofonní předlohy za rok 2017, a inscenaci Požitkáři Dory Vicenikové a Jana Mikuláška z Divadla Na zábradlí.

„Zábradlí“ poprvé ve Francii. Festival Na skok do Prahy přivítá Požitkáře a Deník zloděje – více čtěte zde »

V dramatické výzvě jsme pro druhý ročník Na skok do Prahy vybrali pět českých autorů, jejichž texty budou představeny ve scénických skicách francouzskými režiséry a herci:

Ondřej Novotný: To léto
Daniel Vonášek: V kleci
Markéta Bidlasová: Starý holky
Tomáš Vůjtek: Výmlat
Barbora Hančilová: Trollové mezi námi

Jako výtvarníci vybraní v otevřené výzvě přijedou do Arcueil Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek, kteří v Anis Gras vystaví svůj projekt Chlapi v zahradě. Zároveň v rámci rezidence budou pokračovat na jeho francouzsko-českém pokračování.

V rámci prvního ročníku jsme přeložili a uvedli dvě české hry (Anna Saavedra: Olga, Magdalena Frydrych Gregorová: Panenka z porcelánu). Další tři texty (David Košták, Ondřej Novotný a Kateřina Rudčenková) byly představeny v podobě úryvků. Režisér Jakub Maksymov v rámci rezidence vytvořil spolu s francouzským hercem Mathieu Huotem imerzivní performanci Malá úvaha o manipulaci. Výtvarnice Barbora Sléhová připravila výstavu Na skok na místě, diváci si užili koncert, promítání krátkých českých filmů či diskuzi s českými a francouzskými autory.

Reportáž z prvního ročníku: Fantomasova manipulace loutkou a hledání rytmu – čtěte zde »

Na skok do Prahy 2018
« 2 z 7 »