září, 2019

čtv26zář19:00Zahájení festivalu a vernisáž výstavy Chlapi v zahradě19:00

Detaily

Zahájení 2. ročníku festivalu českého divadla ve Francii Na skok do Prahy v Anis Gras a vernisáž výstavního projektu Chlapi v zahradě. Autory fotografií jsou Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek, kteří zároveň v rámci rezidence budou pokračovat na jeho francouzsko-českém pokračování.

Vstup volný.

Nikdy nekončící soubor Chlapi v zahradě vychází vizuálně z československé fotografické scény 60. – 70. let 20. století, i z výrazného českého fenoménu chatařství – úniku z reality. Nejedná se však o parafrázi či pouhou typologizaci. Chlapi v zahradě nejsou ani dokumentem, jak ho známe, cíleně neaspiruje na World Press Photo, raritním a vizuálně svůdným záběrům se naopak vyhýbá. Banální fotografie mužů v zahradách posouvají hranice dokumentu směrem ke hře se samotnou vizualitou a nadsazenému zamyšlení se nad existencí a tokem života. Inspirací se autorům stávají bezvýznamné situace ze stále dokola obhospodařovaných zahrad, motivy jsou stále opakované – ale neopakovatelné. Cyklus zachycuje právě tuto zvláštní směs absurdity, bezcílnosti, humoru a existenciality. Obrazy, kterým bychom v normálním životě snad ani nevěnovali pozornost, se zde mění v bizarní scenérie a nutí nás ke spoustě otázek. Fotografie vznikaly postupně, během několika let výletů a pochůzek.

Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek společně tvoří uměleckou dvojici KOMA, žijí a pracují v Ústí nad Labem. Prošli ateliéry fotografie Pavla Baňky a Lukáše Jasanského na Fakultě umění a designu UJEP, kde jsou v současné době doktorandy.

Čas

(čtvrtek) 19:00

Location

Anis Gras

55 Avenue Laplace

X