září, 2019

so28zář20:00Divadlo Na zábradlí: Požitkáři20:00

Detaily

POŽITKÁŘI (Divadlo Na Zábradlí)

Režie: Jan Mikulášek
Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Hudba: Miloslav König

Hrají: Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Anežka Kubátová / Barbora Bočková, Leoš Noha, Honza Hájek, Miloslav König, Petr Jeništa, Jakub Žáček

Vstupenky kupujte zde »

Po představení následuje diskuze s tvůrci.

Odjezd autobusu do Gare au Théâtre v 18:30 hodin od Anis Gras.

„Kolik je hodin?“ dotazuje se v neurotickém očekávání jeden z herců. „Nejvyšší čas“.  Podivná společnost se schází v hotelové lobby. Herec, který se do úmoru snaží naučit krkolomný text, elegantní dáma s tajemstvím v tašce, podivný chlap, jemuž se všichni vysmívají… Ti všichni nemají zdánlivě nic společného, čas se pomalu vleče nebo už stojí, hovory se vedou, nikdo neodchází, ale čas od času se někdo náhle loučí se životem. Hranice mezi životem a smrtí se stírají a otázky „Co bude k večeři?“ a „Jak zemřu?“ se stávají stejně důležitými.

Autorská inscenace z dílny českého divadelního tria Mikulášek (režie) – Víceníková (dramaturgie) – Cpin (scénografie a kostýmy) provokuje diváka úvahami o smrti a čekáním na ni. Dívajíc se na smrt optikou naší doby, která raději, než by ji přijala za přirozenou součást života, či snad dokonce jako jeho dovršení, se vůči ní vymezuje a ignoruje ji. Hra po skončení zanechá rozporuplné myšlenky a silné emoce. Žádné vyvrcholení, žádné poselství v závěru se nekoná – stejně jako u smrti, která většinou nepřichází v ten moment, kdy by si člověk přál a leckterý život utne bez pomyslné pointy.

Požitkáři, jež jsou groteskním pohledem na toto hluboké téma, podpořené nadsázkou, humorem, ale i smutnými tóny patří k vrcholům současné tvorby pražského Divadla Na Zábradlí.

Marek Cpin získal za tuto inscenace ocenění Scénografie roku v Cenách divadelní kritiky 2014.

Čas

(Sobota) 20:00

Location

Gare au Théâtre

13, rue Pierre Sémard

X