září, 2019

27zář20:00Divadelní společnost Masopust: Deník zloděje20:00

Detaily

Výchozí idea: Tereza Marečková
Scénář: Miloslav König
Živá i nahraná hudba: Martin Dohnal
Kostýmy a rekvizity: Petra Vlachynská
Scénografie a režie: Jan Nebeský

Hrají: Miloslav König, Martin Dohnal (klavír)

Mysteriózní opera na texty Jeana Geneta a Bedřicha Bridela pro jednoho činoherce – zpěváka (Miloslav König) s hudbou Martina Dohnala v režii Jana Nebeského.

Po představení následuje setkání s tvůrci.

Vstupenky kupujte zde »

Jean Genet se kočkuje s Bedřichem Bridelem, současná imaginace z okraje společnosti s imaginací barokní. Zvláštní a odvážné propojení deníků „prokletého“ dramatika, spisovatele a recidivisty Jeana Geneta, v nichž popisuje svou jedinečně sebedestruktivní filozofii zločinu a krásy, s významnou českou básnickou skladbou z doby baroka autora Bedřich Bridela „Co Bůh? Člověk?“, nabízí provokující směs témat a jejich nečekané vazby. Narcistní a bezohledně infantilní deník plný rozkoše, strachu a vzdoru proti jakékoli autoritě, se překvapivě ladně vine k prudkému a horkokrevnému vyznání a zanícení Bridela, který leží u nohou svého Boha, jako Genet leží pod nohami toho kterého milence. V obou textech kypí příbuzná touha a volání, podobná horečka těla, které chce patřit. Splynout. Nalézt Ráj. Extrémní pnutí mezi tělem a duší, jejich svár v baroku mnohokrát popsaný, se naplňuje v činech a vztazích, žitých Genetem. Prožívání vlastní nízkosti, jako vědomě přijaté pozice, se přibližuje sladkému ponížení Bridela, který rýmuje jako děcko, v pravidelném rytmu a bez okras. „Já nad slámu, květ, seno,/ jako pléva jsem laciný,/ i nad žabí plemeno,/ špatnější, i nad luštiny;/ já pravdy stín zatmělý,/ nejsem něco, než nijakost,/ já jsem šat, střep zetlelý,/ mrcha, mrva, kůže a kost.“  Barokní zpěv střídají důvěrná, leč věcná sdělení prostituta a zloděje.

Inscenace roku v Cenách divadelní kritiky za rok 2017, inscenace roku podle respondentů Divadelních novin. Herecký výkon Miloslava Königa byl oceněn v anketě Divadelních novin (sezóna 2016/2017) a v anketě Cen divadelní kritiky. Martin Dohnal získal Cenu divadelní kritiky za hudbu.

Více o vybraných inscenacích pro druhý ročník festivalu čtěte zde 

Čas

(Pátek) 20:00

Location

Anis Gras

55 Avenue Laplace

X