Sněz tu žábu 2020: Šestý ročník festivalu přivítá v NoD roboty i dramatiky

Artefakt (scénář a režie Joris Mathieu)

Festival francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu v roce 2020 čeká už šestý ročník, který se uskuteční od 14. do 17. květnaDivadle NoD a ve Francouzském institutu v Praze. Těšit se můžete na unikátní robotickou inscenaci z Francie, čtyři současné frankofonní hry, ale i diskuze s pozvanými autorkami a autory a další program. Celý program festivalu je určen pro česky i francouzsky mluvící publikum.

Hlavním hostem šestého ročníku festivalu je inscenace Artefakt francouzského režiséra Jorise Mathieu, uměleckého šéfa Théâtre Nouvelle Génération v Lyonu, jednoho z největších francouzských divadel zaměřených na mladé publikum.

Jakou podobu může mít divadlo, kde hlavní roli hrají stroje? Mathieu v Artefaktu kombinuje nejnovější technologie, robotiku, ale i staré divadelní optické triky, jejichž prostřednictvím se už v alžbětinském divadle na jevišti vyráběli duchové…

Díky skryté práci programátorů, techniků a přítomného animátora se z robotického ramene či 3D tiskárny stávají herci a hologramy ožívají. Návštěvníci se se sluchátky na uších noří do světa, kde umělá inteligence rozmlouvá s lidmi a chatboti citují Shakespeara nebo Becketta. Stáváme se tak diváky své vlastní budoucnosti, kdy lidstvo zmizelo z povrchu země…

Artefakt (scénář a režie Joris Mathieu)

„Robotickou inscenaci Artefakt přivážíme hlavně proto, že je to typ divadla, který u nás nemáme šanci vidět. A to nejen díky využití moderních technologií, včetně 3D tisku, nebo práci s robotikou. Ale i proto, že je to divadlo, které vás pozve k procházce prostorem, v němž nepotkáte jediného herce (což ještě neznamená, že se někde ve tmě kolem vás neskrývá), ale jde přitom o ryze divadelní zážitek. Jen to nejsou herci, kdo vám tady vypráví příběh, ale stroje,“ popisuje hostující francouzskou inscenaci ředitelka Sněz tu žábu Natálie Preslová.

Hlavní hrdinky: ženy

Nejrozmanitější trendy v současné frankofonní dramatice pak jako tradičně přiblíží čtyři překlady her, které vzešly z otevřené autorské výzvy, do níž dorazilo 262 textů od autorů z Francie, Belgie, Švýcarska nebo Kanady, ale i Haiti či Francouzské Guyany.

Mezi poprvé do češtiny přeloženými texty, jež představí v podobě scénických skic vybraní čeští režiséři, je například dokumentárně zaměřená hra autorky Dorothée ZumsteinPacientka 66. Text vypráví příběh Rosemary Kennedyové, která jako jedna z prvních žen podstoupila lobotomii. Dále se na festivalu představí beckettovsky laděná absurdní komedie pro dvě ženy, Chápeš to?autora Didiera Poiteaux nebo fragmentárně komponovaný text Niternosti autorky Mélissy Bertrand,který se skládá z monologů deseti různých žen s psychickými poruchami. Tradičně nechybí ani jedna hra pro mladé diváky. Příběh o transsexuálním teenagerovi Jimmy už tu není (Guillaume Kerbusch) je vyprávěný očima dívek z jeho blízkého okolí.

Právě text Jimmy už tu není bude uveden v pátek 15. 5. v prostorách Francouzského institutu v Praze, a to v dopoledních hodinách pro školy a večer pro širokou veřejnost. Obě čtení bude doprovázet setkáním s autorem a také workshopy – jak pro mladé diváky, tak pro divadelní profesionály.

„Jsme velice rádi, že se v letošním roce stého výročí založení Francouzského institutu v Praze festival Sněz tu žábu představí také v našich prostorách. Tento festival podporujeme od jeho začátků. Genderovým otázkám i problematice sociálního začleňování a vzájemného respektu věnujeme velkou pozornost, a divadlo je ideálním prostředkem pro zvyšování povědomí veřejnosti o těchto tématech a jejich reflexi. Úzce též souvisí s akcemi, které pořádáme pro mladé publikum a rozšiřujeme tím jejich umělecké vzdělávání. Festival je tak příležitostí, jak se uměleckou formou vypořádat hravě, a mnohdy z nečekaných úhlů pohledu, s opomíjenými tématy,“ uvedla Fanette Escallier, kulturní atašé a zástupkyně ředitele Francouzského institutu v Praze.

„Nebyl to záměr, ale letos jsme vybrali čtyři texty, jejichž hlavními hrdinkami jsou bez výjimky ženy, a to i v případě, kdy vyprávějí příběh někoho jiného,“ přibližuje šéfdramaturgyně festivalu Linda Dušková. „Jako každý rok jsme se snažili o formální a obsahovou různorodost. Téma přítomnosti žen v příbězích současného dramatu budeme v rámci festivalu reflektovat, a to ne klasicky z pohledu feminismu a emancipace, ale také prizmatem ve Francii dnes už stále častěji se objevující pozitivní diskriminace,“ dodává Linda Dušková k festivalové diskuzi. Té se zúčastní přítomní autoři a autorky, které budou mít diváci možnost potkat i po představeních.

Hostující francouzská inscenace

Artefakt

Artefakt (scénář a režie Joris Mathieu)

Scénář a režie: Joris Mathieu
Scénická koncepce: Nicolas Boudier, Joris Mathieu
Scénografie a světelný design: Nicolas Boudier
Vývoj, projekce: Loïc Bontems
Projekce: Siegfried Marque
Hudba: Nicolas Thévenet
Robotika: Clément-Marie Mathieu
3D tisk: Gérald Groult
Světla: Basile Verrier
Umělecká spolupráce: Vincent Hermano, Philippe Chareyron

Scénické skici

Didier Poiteaux: Chápeš to?

Small talk na téma smrt

Mélissa Bertrand: Niternosti

Lehce absurdní sonda do nitra superžen

Guillaume Kerbusch: Jimmy už tu není

Divadelní minisérie o jednom zmizení 

Dorothée Zumstein: Pacientka 66

Ostrý pohled pod sukni Sochy svobody