Druhý ročník Na skok do Prahy: České inscenace, autoři i Chlapi v zahradě

Druhý ročník festivalu českého divadla ve Francii, tři dny setkávání s českou dramatikou a kulturou. Na skok do Prahy do Francie přiveze dvě oceňované české inscenace, Deník zloděje divadelní společnosti Masopust a Požitkáře Divadla Na zábradlí. Vedle dvou hostujících divadel festival představí poprvé přeložené texty současných českých dramatiků, diváci se mohou těšit i na výstavu Chlapi v zahradě tvůrčí dvojice Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek či promítání českých filmů a diskuze s tvůrci. Festival se koná od 26. do 28. září v kulturním centru Anis Gras v Arcueil, Gare au Théâtre ve Vitry-sur-Seine a Českém centru v Paříži (více o místě konání čtěte zde »).

Festival Na skok do Prahy se v roce 2018 stal druhou stranou pomyslného mostu mezi českým a francouzským (nejen) divadelním prostředím, který začali v roce 2015 budovat organizátoři festivalu francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu.

Letošní druhý ročník celou spolupráci posouvá o krok dál uvedením dvou hostujících inscenací – Požitkáři (Divadlo Na zábradlí) a Deník zloděje (Masopust). „Je pro nás obrovský úspěch, že se nám už v rámci druhého ročníku festivalu povedlo přivézt do Francie dvě významné české divadelní inscenace, obě spojené s Divadlem Na Zábradlí, divadlem, jehož mezinárodní význam je nesporný, a se kterým byla historicky spojena řada osobností, jejichž jména rezonovala i ve francouzské kultuře,“ říká ředitelka festivalu Natálie Preslová.

Více o vybraných inscenacích čtěte zde »

V rámci scénických čtení v podání francouzských herců a režisérů budou představeny texty pěti českých autorů (Markéta Bidlasová: Starý holky, Barbora Hančilová: Trollové mezi námi, Tomáš Vůjtek: Výmlat, Daniel Vonášek: V kleci, Ondřej Novotný: To léto). „Z celé české dramatiky je toho ve Francii známo velmi málo. Všichni autoři, jejichž hry ve Francii představíme, nebyli dosud do francouzštiny nikdy přeloženi. Francouzské publikum tak bude mít první možnost setkat se s jejich tvorbou, která, jak se domníváme, je může oslovit – v některých případech jim blízkým stylem psaní, někdy podobným humorem nebo tématy, která hry rozebírají,” popisuje výběr Preslová.

Kompletní program festivalu najdete zde »

V krásném prostředí bývalé likérky Anis Gras proběhne i výstava fotografického projektu Chlapi v zahradě. Jeho autoři Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek byli vybráni na základě otevřené výzvy na výtvarnou rezidenci. „Projekt Chlapi v zahradě zajímavým způsobem postihuje český fenomén chalupaření a zahrádkaření. Domluvili jsme si proto výstavní projekty hned dva: fotografie z českých zahrad budou vystaveny na podzim ve Francii v rámci festivalu Na skok do Prahy, ale zároveň se umělci během měsíční rezidence v Paříži zaměří na francouzské zahrádky a zahrádkáře a nasbírají materiál na výstavu, jejíž vernisáž posléze proběhne v rámci pražského festivalu Sněz tu žábu,“ popisuje obousměrně propojený projekt šéfdramaturgyně Linda Dušková. „Do budoucna bychom rádi podpořili více umělců, kteří pro svou tvorbu potřebují obě kulturní prostředí,“ dodává.

V rámci seznamování francouzského publika s českou dramatikou proběhnou na festivalu diskuze s tvůrci po každém představení, Marek Cpin z Divadla Na zábradlí také pro zájemce povede Masterclass o současné scénografii. Diváky čeká i promítání krátkých českých filmů či česká a francouzská konverzace pro začátečníky.

Na skok do Prahy 2018
« 2 z 7 »