Letošní pátý ročník festivalu bude částečně ve znamení teenagerů. Právě téma dospívání bude provázet Čerstvé jednohubky, tedy pásmo tří úryvků současných frankofonních her, následnou diskuzi s přítomnými autory a dalšími pozvanými hosty, i scénickou skicu textu kanadského autora Oliviera Sylvestra Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí.

ne12kvě20:00Olivier Sylvestre: Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí20:00 Sněz tu žábu:Banket

„Do letošní výzvy dorazilo velké množství her, jejichž hlavními postavami jsou teenageři, kteří řeší témata, jež hýbou současnou mladou generací. Tyto hry se odehrávají v prostředích středních škol, pouličních gangů, sportovních klubů, ale také v pokojích nebo hlavách svých teenage postav,“ popisuje výběr textů ředitelka Sněz tu žábu Natálie Preslová.

„Většinu těchto textů ovšem spojuje skutečnost, že i přes toto tématické zaměření nejsou určené mladému publiku, ale dospělým. Těm se snaží, ústy mladých postav, vyprávět o problémech jejich skutečného „dospělého“ světa, a to přímou, necenzurovanou a krutě upřímnou teenagerskou formou,“ dodává členka dramaturgické rady.

Do dramatické výzvy letos dorazilo 128 textů, z nichž několik bude představeno v rámci Čerstvých jednohubek, dvě pak jako scénické skici. Tématu teenagerů promlouvajících k dospělým bude věnována i diskuze s pozvanými francouzskými a českými autory a dalšími hosty.

ne12kvě14:00Čerstvé jednohubky14:00 Sněz tu žábu:Degustace

ne12kvě16:00Diskuze: Teenage hrdinové v dramatických textech pro dospělé16:00 Sněz tu žábu:Ántré

Jednou ze skic bude text prvního kanadského hosta v historii festivalu Oliviera Sylvestra. Hry sedmatřicetiletého rodáka z Quebeku jsou pravidelně publikovány a inscenovány v Kanadě i Evropě, za svou dramatickou prvotinu La beauté du monde získal prestižní Prix Gratien-Gélinas i nominaci na Cenu generálního guvernéra, ve finálovém výběru nejvyššího kanadského literárního ocenění se ocitly i jeho nejnovější povídky Noms fictifs. Jeho Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí je poetickou „retrokomedií“, v níž tři kamarádi ve stínu blížícího se roku 2000 prožívají začátek svého sexuálního života. Scénickou skicu bude režírovat Jiří Hajdyla.

Linii experimentálních textů pak letos zastupuje Laura Tirandaz a její scénická báseň Namaran popisující zkázu jednoho města. Režie: Ian Mikyska.

ne12kvě18:00Laura Tirandaz: Namaran18:00 Sněz tu žábu:Banket

Olivier Sylvestre

Olivier Sylvestre je autor a překladatel, který vystudoval kriminologii a psaní pro divadlo. Jeho první hra, La beauté du monde, získala cenu Gratien-Gélinas a byla nominována na literární Cenu generálního guvernéra. V nakladatelství Hamac (Québec) publikoval sbírku povídek Noms fictifs (nominována na québeckou cenu knihkupců v kategorii román a na literární Cenu generálního guvernéra, získala rovněž ocenění za první román v Chambéry) a monolog Le désert. Jeho hra La loi de la gravité (vyd. Passage(s), Francie) byla přeložena do angličtiny a němčiny a získala v Evropě mnoho cen. Vede workshopy psaní a působí rovněž jako dramaturg.

Laura Tirandaz

Spisovatelka Laura Tirandaz je absolventkou Ensatt, Národní školy divadelních umění a technologie. Její hry (Choco Bé – vyd. Théâtre Ouvert, Noces, Namaran, Besos de Lota) jsou inscenovány i překládány. V nakladatelství Æncrages & Co. jí vyšly již dvě sbírky básní. Tvoří také dokumentární pořady pro Arte Radio a rádio France-Culture. Vytváří také blog Shabesiaa »

Textoterapie - diskuze
« 1 z 2 »
Textoterapie - diskuze
« 1 z 2 »