Gwendoline Soublin: PIG BOY 1986-2358

Gwendoline Soublin: PIG BOY 1986-2358 (čtvrtý ročník, 2018)

Dystopická hra z blízké budoucnosti o lidech a prasatech. Tři části, tři různé dramatické formy, tři perspektivy a tři příběhy o hledání lidskosti na nečekaných místech.

Překlad: Petr Christov
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní

Anotace

Pig Boy 1986–2358 je text-matrjoška o třech částech. V první části vypráví příběh mladého francouzského chovatele prasat zasaženého zemědělskou krizí kolem roku 2010, který by ovšem raději než Pig Boyem byl kovbojem/Cow-Boyem. Druhá část představuje Pig Boye jako prasečí star šunky značky PERTA a přímého potomka prasat onoho bretoňského chovatele. Pig Boy je obžalován z násilného pohlavního styku s japonskou fanynkou a dostává se do světel reflektorů v rámci virtuálního mediálního procesu, v němž o jeho dalším osudu rozhoduje publikum. Poslední, třetí část nabízí únik do snové budoucnosti. Ocitáme se v hlavě prasnice, která utíká z porodnice, v níž byla nucena rodit lidská mláďata. Její příběh o útěku do lesa je příběhem, v němž se tři příběhy zvířat a lidí setkávají; je příběhem, který se snaží najít smysl života v záplavě technologií a navzdory šířícímu se transhumanismu.

Gwendoline Soublin (*1987, Francie)

Absolvovala obor scénáristiky na vysoké škole Ciné-Sup v Nantes. V roce 2014 získala za svojí druhou hru Swany Song podporu od Centre national du Théâtre – CnT. Text Pig Boy 1986-2358 napsala pro divadlo Sala Beckett v Barceloně. Jeden z jejích posledních textů, Vert Territoire Bleu, vyhrál cenu labelu Jeunes Textes en Liberté a cenu komise pro výběr textů Le Plongeoir. Její texty byly vydány u vydavatelství Dramedition (Une poule sur un mur, Harmonie Pilote) a Koïné (Varicelle). Od roku 2015 studuje obor Spisovatel – Dramaturg na vysoké škole E.N.S.A.T.T. v Lyonu.

Text byl v Česku poprvé představen na 4. ročníku Sněz tu žábu (2018, režie: Linda Dušková)

11kvě20:00Gwendoline Soublin: PIG BOY 1986-235820:00 Sněz tu žábu:Banket

Úryvek

Příběh, jehož hrdinou jsi, začíná v pondělí 2. září 1986. Porodní asistentka tě sotva vytáhla z lůna tvé matky a už se musíš rozhodnout.

1 – BUDETE KŘIČET NA LESY
2 – KRÁTCE SI ZAKŘIČÍTE A USNETE

Vybereš si možnost číslo dvě, usínáš. Tvoji rodiče, Sophie a Fabien Bouquetovi, se ve své firmě zabývají zemědělským výzkumem. V Bretani mají stádo sto čtyřiceti šesti prasat, asi třicet kilometrů od Saint-Brieuc. Už dávno to není malý rodiný podnik, od roku 1973, kdy tvůj otec modernizoval přístrojové vybavení, prošlo všechno industrializací. Z tvých prvních krůčků je cítit vůně kurníku, směsice vlhkého trusu, peří a zrní, které je tak čerstvé, že smrdí umělotinou. Tvoje první krajina se jmenuje pole. Nekonečné lány. Pobíháš po nich. Taky se občas vyválíš v prasečím chlívku. Pozoruješ prasata, fascinují tě. Celé dny tráví v uzavřených chlívcích. Opravdové denní světlo vidí až ve chvíli, kdy je odvážejí na jatka. Táta ti to všechno vysvětluje. A ty utíkáš.

1 – ABSOLVUJETE STŘEDNÍ ZEMĚDĚLSKOU ŠKOLU, OBOR ZEMĚDĚLSKÁ VÝROBA
2 – ABSOLVUJETE BAKALÁŘSKÉ STUDIUM NA ZEMĚDĚLSKÉ UNIVERZITĚ

V příběhu, jehož hrdinou jsi, nemáš času nazbyt. Dospíváš rychleji. Není čas. Hodně brzo se rozhodneš pro střední zemědělskou. Tvoji rodiče tě potřebují. Máš ale vůbec na výběr? Vedle učení a úkolů do školy pracuješ ve firmě. Ráno, v poledne, večer. Otec ti ukazuje co a jak. Díváš se, děláš všechno jako on, učíš se. Když přijede náklaďák z jatek, musíš kopat do zvířat, abys je dostal na korbu. Když jsou ve stresu, panikaří. V tyhle dny bývá u večeře ticho. I polévka ti zhořkne. Vzpomínáš si, jak jsi poprvé podřezával prase. Je to vepř, burgunďák, co váží dobré dva metráky. Nervák. Horká hlava. Jediným hryznutím by ti mohl zlámat zápěstí. Mrská sebou na provaze a ty si do druhé ruky bereš nůž, abys ho podříznul. Budou z něj jelítka. Ty miluješ.

1 – UDĚLÁ SE VÁM ZLE
2 – TVÁŘÍTE SE, ŽE JE VŠECHNO OK

Děláš, jako by nic. Pak se pozvracíš. Po víkendu zkopeš jednoho spolužáka. Jsi cow-boy. Když se rodiče ptají, proč ses pral, odpovíš, že o tobě říkal, že jsi svině. Na další prase už se snažíš víc soustředit. Jsi cow-boy. Nepozvracíš se.

(…)

Jsme zpět
Náš translive sleduje 12 564 734 z vás
živě na

NATION NEWS NON-STOP PROUD
VNÍMÁNÍ INTUICE POZNÁNÍ

Sledujete

PROCES
díl 56. PIG BOY

VIDĚLI JSTE

PO STRHUJÍCÍM ÚVODU “Z RYPÁKU VYTÉKÁ
ČŮREK… KRVE?” JE KONEČNĚ ODHALENA PIG
BOYOVA STRATEGIE: “PIG BOY MÁ V ÚMYSLU
PROMÍCHAT SVOJE GENY S NAŠIMI, PIG BOY CHCE
MODIFIKOVAT LIDSKOU RASU. POŽADUJI TREST
SMRTI”. TRANSLIVE SE BOUŘÍ PROTI PROPRASEČÍM
HACKERSKÝM ÚTOKŮM. OBHÁJKYNĚ
SPAROVÁ SPÁCHÁ SEBEVRAŽDU V PŘÍMÉM
PŘENOSU “TRPĚLA BIPOLÁRNÍ PORUCHOU,”
PROZRADILA NÁM JEJ Í DCERA V NAŠEM
TRANSLIVU. LIDSKÝ DRUH MUSÍ SPOLEČNĚ
BOJOVAT PROTI BARBARSKÉMU MLČENÍ
TERORISTŮ. “PANE PIG BOY, CHCETE NĚJAK
REAGOVAT?” DNES VEČER ŽIVĚ NA NATION NEWS.
SLEDUJTE MINULOST, TVOŘTE BUDOUCNOST!
BUDOUCNOST JSTE VY.

Soudkyně Shanon: Proč mlčíte, PIG BOYi?

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Nikdo tady není váš nepřítel.

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Proč si myslíte, že se vyrovnáte lidem?

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Co vás vede k přesvědčení, že jste v našich rodinách vítaným hostem?

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Proč nutíte lidi k sebevraždám?

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Proč znásilňujete naše ženy?

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Pokud jste lidský jedinec, tak odpovězte. Pokud jste člověk, odpovězte. Odpovězte, pokud jste něco jiného než prase.

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Myslíte, že máte větší moc než lidi?

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Kolik prasat tu je s vámi? Kolik vás je, co nás chcete zničit? Sežrat naše děti? Zabít naše ženy? Donutit nás zdegenerovat tím, že nám naši DNA zanesete chorobnou nákazou nižšího živočišného druhu?

Pig boy:

Soudkyně Shanon: Kdo jste PIG BOYi?

USNESENÍ 5 – PIG BOY JE NĚMÝ

USNESENÍ 6 – PIG BOY NUTÍ LIDI K SEBEVRAŽDĚ

USNESENÍ 7 – PIG BOY SI MYSLÍ, ŽE SE VYROVNÁ LIDEM

Blížíme se k vynesení rozsudku
zůstaňte s námi
hlasujte
vybírejte
právě teď dnes večer sledujete

PROCES
díl 56. PIG BOY