Divadelní Cenu Grenouille pro nejlepší českou inscenaci frankofonní předlohy za rok 2017 získal Deník Zloděje společnosti Masopust s Miloslavem Königem a Martinem Dohnalem v režii Jana Nebeského. Organizátoři festivalu Sněz tu žábu tak už potřetí ocenili snahu přibližovat co nejoriginálněji francouzský (nejen) divadelní svět českým divákům.

„Je to pozoruhodná inscenace, ve které se potkávají texty Jeana Geneta a českého barokního básníka Bedřicha Bridela,“ uvedl tajemník Ceny Grenouille Michal Zahálka při předání ocenění, které vytvořila výtvarnice Barbora Sléhová.

Navrhněte inscenaci na Cenu Grenouille za rok 2018 »

„Velmi si vážíme ceny Grenouille a děkujeme. Z francouzské jazykové a kulturní oblasti jsme čerpali už dřív, když jsme se intimně setkali a zase rozešli s jedinečným Paulem Claudelem,“ prohlásila umělecká ředitelka společnosti Masopust Tereza Marečková. „Zatím to vždy bylo, stejně jako v případě Jeana Geneta v Deníku zloděje, setkání se zvláštní, obnaženou temnotou. Doufám, že se nám podobná setkání poštěstí i v budoucnu,“ dodala na čtvrtečním slavnostním zahájení festivalu Sněz tu žábu.

Organizátoři se snaží propojovat české a francouzské divadelní prostředí a Cena Grenouille má upozorňovat právě na nejzajímavější počiny českých divadel. „Každý rok se jedná o zhruba třicet inscenací frankofonních předloh,“ přiblížil Michal Zahálka.

Oceněné inscenace:

2015 – Roger Vitrac: Viktor aneb Dítka u moci, režie Jan Mikulášek, Divadlo v Dlouhé

2016 – Boris Vian: Pěna dní, režie SKUTR, Klicperovo divadlo Hradec Králové

2017 – Genet – Bridel – König – Dohnal: Deník zloděje, režie Jan Nebeský, divadelní společnost Masopust

Cena Grenouille pro Deník zloděje