V kulturním prostoru Anis Gras a Českém centru v Paříži proběhl od 4. do 7. dubna 2018 první ročník festivalu českého divadla ve Francii Na skok do Prahy (Fais un saut à Prague). Diváci i divadelní profesionálové se mohli seznámit s francouzskými překlady současných českých her v podobě scénických skic místních režisérů, český režisér Jakub Maksymov pak v rámci týdenní rezidence zrealizoval unikátní imerzivní experiment s názvem Malá úvaha o manipulaci šitý přímo na míru prostoru bývalé továrny na anýzový likér.

„Podařilo se nám vystavět druhou část divadelního mostu mezi Prahou a Paříží, teď je na nás ho dál rozvíjet a využívat,“ vyzdvihla při slavnostním zakončení, kterého se zúčastnila i řada francouzských divadelních profesionálů, ředitelka festivalu Linda Dušková. Ta je zároveň šéfdramaturgyní festivalu francouzského divadla v Praze Sněz tu žábu, který představuje současnou frankofonní dramatiku v Česku.

Organizátoři pro festival v Paříži přeložili do francouzštiny hry Magdaleny Frydrych Gregorové (Panenka z porcelánu, režie Agnès Bourgeois) a Anny Saavedry (Olga – Horrory z Hrádečku, režie Antoine Sarrazin), jejichž scénické skici vzbudily u diváků velký ohlas, stejně jako koláž úryvků dalších tří her českých autorů (David KošťákLajka, Ondřej NovotnýTo léto, Kateřina RudčenkováČas třešňového dýmu) v provedení uměleckého kolektivu Pris dans les phares.

Tvůrčí dvojice Jakub Maksymov a francouzský herec Mathieu Huot v experimentální „herní“ performanci oživila Fantomasova homunkula, s nímž si pak účastníci díky unikátnímu technickému řešení na dálku pohrávali a zadávali mu nejrůznější úkoly v přímém přenosu. Všechna tři uvedení vzbudila nadšené reakce publika a zároveň nabídla zcela jiná vyústění – zcela v souladu s názvem projektu Malá úvaha o manipulaci.

Českou kulturu reprezentovala v Anis Gras i výtvarnice Barbora Sléhová se svou výstavou s názvem Na skok na místě. V rámci týdenní rezidence v ní nabídla svůj pohled na Paříž, v jedné části pak doplněný i nápadně se podobajícími „záběry“ z Prahy, o které se postarala její sestra Tereza Vydarená.

V rámci festivalu proběhl také workshop pro české a francouzské autory či úvodní diskuze, ve které pozvaní hosté probrali postavení dramatiků v obou divadelních kulturách.

Na skok do Prahy 2018: Fantomasova manipulace loutkou a hledání rytmu – reportáž z prvního ročníku čtěte zde »

Na skok do Prahy 2018
« 1 z 7 »