Sněz tu žábu 2018: Meunierova Kredenc a destrukce hodnot i David Prachař

Pierre Meunier a Raphaël Cottin: Kredenc naživo (čtvrtý ročník, 2018)

Pražské Studio ALTA ožije od 10. do 13. května 2018 současným francouzským divadlem. V rámci čtvrtého ročníku festivalu Sněz tu žábu se divákům představí významný francouzský režisér Pierre Meunier s unikátní inscenací Kredenc naživo (Buffet à vif) či David Prachař, který pro festival jako režisér i herec připravuje scénickou skicu současné hry francouzské autorky Laureline Le Bris-Cep, vnučky spisovatele Jana Čepa.
„Hlavním cílem festivalu Sněz tu žábu vždycky bylo sbližování české a francouzské kultury a podpora spolupráce českých a francouzských umělců,“ přiblížila ředitelka festivalu Natálie Preslová. „To se nám postupně daří, během čtyř let existence festivalu pozorujeme zvýšený zájem českých divadel o uvádění současné francouzské dramatiky představované na festivalu i o spolupráci s umělci a autory, se kterými je možné se na festivalu setkat,“ vyzdvihla.
Hlavním hostem letošního ročníku je renomovaný režisér Pierre Meunier. Ten do Prahy přiveze svou oceňovanou inscenaci Kredenc naživo, která vznikla pro IN program prestižního avignonského festivalu v koprodukci s pařížským divadlem Théâtre de la Bastille. „Inscenace prostřednictvím destrukce materiálních věcí vypráví o destrukci lidských hodnot, historie a tradic,“ popsala Preslová.
„A je tohle divadlo? Ano, je! Představení tak definitivní a šílené jako jiné masakry končilo tichem a zůstalo dlouho v paměti. Co všechno se může skrývat v jedné staré kredenci,“ napsal o inscenaci deník Le Monde.
Dalším z výjimečných lákadel Sněz tu žábu 2018 je scénická skica poprvé přeložené francouzské hry Všichni živí, kterou bude režírovat David Prachař. Ten zároveň ztvární hlavní roli osamělého muže probírajícího v jen občas přerušovaném intimním monologu životní témata, o nichž se ne vždy hovoří nahlas. Autorkou textu je Laureline Le Bris-Cep, která má jako vnučka spisovatele Jana Čepa velmi blízký vztah k České republice a Praze.
Na festivalu budou ve formě scénických skic uvedeny ještě další čtyři vybrané a poprvé přeložené francouzské hry pod vedením českých režisérů (Kasha Jandáčková, Ewa Zembok, Linda Dušková, Adam Skala), další zajímaví francouzští autoři budou představeni ve dvou blocích tzv. „jednohubek“.
V rámci „degustačního“ programu vystoupí například francouzský konceptuální umělec Joe Cave se zvukovou instalací, koncertem a DJ sety, proběhne workshop pro divadelní profesionály či otevřená diskuze na téma Textoterapie s pozvanými francouzskými a českými autory.
Všechna představení i akce v rámci festivalu jsou s českými či francouzskými titulky nebo simultánně tlumočené a jsou tak přístupné v obou jazycích.
Kontakt pro novináře:
Ondřej Roubínek
tel.: +420 776 658 412, email: oroubinek@email.cz
www.sneztuzabu.cz | www.facebook.com/sneztuzabu