Stéphane Bouquet, François-Xavier Rouyer: Ghost protocol

Stéphane Bouquet, François-Xavier Rouyer: Ghost protocol (třetí ročník, 2017)

Dvě formálně naprosto odlišné části hry skládají dohromady znepokojující obraz současného světa.

Překlad: Linda Dušková
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní (pro 2 – 3 herce, tj. pro 2 muže, 1 ženu nebo muže)

Anotace

Denně vypocených 670 ml, průměrně 3 lži, 2 ejakulace a nepočítaně strachů. Sledování těl, hranic a identit na začátku 21. století. Ghost protocol je diptych, ve kterém je jedna část zrcadlem té druhé. První část je sebeměřičským portrétem blíže neurčené entity, která definuje vlastní život pouze pomocí číselných údajů. V druhé části hry, nazvané Komfortní zóna utěší, se dva bratři, piloti dronů, zavřou v garáži bez oken s monitorem a hlasem, který může slyšet každý jinak. Zaměstnává je jediná, vyčerpávající, mise: nic nedělat, tedy skoro nic… Obě části hry se navzájem neustále zpochybňují a zároveň provokují k propojení či dalším možnostem režijní interpretace. Skica byla součástí cyklu 8@8 Divadla Letí.

O autorech

Stéphane Bouquet vydal šest vlastních básnických sbírek, zároveň překládá do francouzštiny díla americký básníků jako Robert Creeley, Paul Blackburn, Peter Gizzi a James Schuyler. Působí také jako spoluautor scénářů, ze spolupráce se Sébastienem Lifschitzem vznikl například film Les Invisibles (Neviditelní), který v roce 2013 získal cenu César za nejlepší dokument. Jako tanečník a dramatik se podílel na choreografiích Mathilde Monnier, Déroutes (Útěky, 2002) a frère&sœur (bratra&sestra, 2005). Před několika lety začal psát i pro divadlo, v Théâtre Ouvert se v roce 2015 podílel na několika epizodách „seriálové“ inscenace Notre Faust (Náš Faust), nedávno dokončil hru pro 11 postav pro studenty Vysoké školy dramatického umění ENSAD v Montpellier, Monstres (Zrůdy).

François-Xavier Rouyer (nar. 1985) studoval zároveň divadlo a film. Je autorem několika divadelních textů, které zároveň i režíroval. Natočil krátkometrážní filmy Fuites (Úniky) a Le Roi fit une sieste (mais ne se reposa pas) (Král si dává oddech (ale neodpočine si)). Od roku 2013 spolupracuje pravidelně s divadelními režiséry Robertem Cantarellou či Gildasem Milinem. Roku 2014 se v prestižním Théâtre de Vidy-Lausanne ve Švýcarsku představil s adaptací románu Budoucí Eva od Villierse de l’Isle-Adam. Je také autorem Hôtel City, mezidruhového projektu na pomezí filmu, divadla a výtvarné instalace, která byla roku 2016 k vidění na amsterdamském festivalu NEW-NOW.

Text byl v Česku poprvé uveden na 3. ročníku Sněz tu žábu (2017, režie: Linda Dušková)

26kvě20:00Stéphane Bouquet, François-Xavier Rouyer: Ghost protocol20:00 Sněz tu žábu:Banket

Úryvek

(úvod k první části)

Kdo jsme? Na starou otázku, nové technologie. Před nějakou dobou zaznamenal trend sebe-měření obrovský úspěch. Vybaven chytrými hodinkami, čipovým náramkem, inteligentním tričkem, každý z nás může být definován seznamem čísel nebo svojí pozicí v rámci určitých souřadnic. Ti, co se s přesvědčením a vytrvalostí měří, nacházejí, jak se zdá, v této počitatelnosti maličkosti, blahodárnou útěchu.

Jako by bylo skutečně možné znát všechna tajemství i té nejnicotnější buňky, a možná, kdo ví, se tak zbavit smrti nebo se stát anonymní muškou v mračnech statistiky.

Následující text by mohl být monolog. Ale možná je něčím úplně jiným, to závisí na přání režiséra. Možná je to někdo, kdo mluví ke svému dvojníkovi v zrcadle nebo k divákům, jejichž údaje jsou více méně stejné. Stejně tak to mohou být tři osoby sdílející tato čísla při přátelské večeři.

Ve skutečnosti je přesnost tohohle hysterického sebe-měření návnadou. Kromě určité úrovně přesnosti, digitální fotografie není nic jiného než pixely, a tak se v těhle maniakálně přesných počtech lidská postava rozpouští, identita mizí, jedinečnost bledne.

(úryvek z první části)

72 kg

1m80

1,75 je průměrná výška ostatních samčích jedinců.

22,53 je jeho svalová hmota.

25 u těch lehce obézních.

124 je počet jeho mateřských znamének.

670ml vypotí v průměru za jeden den. To je hodně.

9 hodin je jeho ideální doba spánku.

60 decibelů je hlasitost frekvence jeho chrápání.

2krát za den se osprchuje.

500mg je jeho denní spotřeba kávy, odpovídá 6ti šálkům.

800 je počet kožních buněk na cm2, ale to platí pro všechny.

83 litrů je objem vody, kterou spotřebuje při ranní sprše.

48 litrů při té večerní.

26 je počet zubů, které ještě má.

79 úderů za minutu je jeho srdeční tep. To je hodně.